Irlandia - Shannon & Erne
Banagher

Spokojne wody i ekscytujące widoki - witamy w Irlandii


Irlandia ma świetną sieć śródlądowych dróg wodnych, szczególnie atrakcyjną dla miłośników dzikiej przyrody, zabytków i wędkowania.

Barką po Irlandii

Najdłuższa rzeka Irlandii - Shannon oferuje 220 km żeglugi pośród pięknych krajobrazów, z dala od zgiełku cywilizacji. Ten obszar jest wolny od żeglugi handlowej. Można tu znaleźć liczne jeziora, malownicze wiejskie widoki, zamkowe ruiny, opuszczone osady oraz prastare klasztory. Żeglując niespiesznie rzekami Shannon i Erne można się zrelaksować i odpocząć od zgiełku codziennego życia. Rzeki łączy odnowiony, 63-kilometrowy kanał Shannon-Erne. Spokojne wody i mała liczba śluz stwarzają idealne warunki dla początkujących, jak również dla rodzin z dziećmi.

Żadne patenty nie są wymagane, a trasy są łatwe do zaplanowania i realizacji.

Na południu można również wyruszyć z bazy w miejscowości Banagher, położonej pomiędzy Athlone a Limeric.

Pierwszym przystankiem na trasie południowej będzie Athlone, największe miasto Irlandii leżące w głębi lądu. Jest w nim sporo atrakcji turystycznych, między innymi zamek z XII wieku, który stanowił strategiczny punkt w każdej irlandzkiej wojnie. Do roku 1969 zamek pełnił rolę garnizonu, a obecnie został udostępniony turystom. W jego pobliżu znajduje się Sean's Bar, prawdopodobnie najstarszy pub w Europie, a na pewno w całej Irlandii.

Kolejny przystanek to ruiny zespołu klasztornego Clonmacnoise, założonego w VI wieku w miejscu, gdzie z rzeką Shannon krzyżował się ważny szlak handlowy wiodący na zachód. Clonmacnoise było w średniowieczu znaczącym ośrodkiem kultury oraz życia religijnego. Miłośników historii z pewnością zainteresują ruiny kościołów, katedry, okrągłe baszty oraz rzeźbione w kamieniu celtyckie wysokie krzyże.

Dalej możemy odwiedzić miasteczko Portumna, z jego bogatym celtyckim dziedzictwem i renesansowym zamkiem. Tutaj też rozpoczyna się Lough Derg, największe jezioro na rzece Shannon i trzecie pod względem wielkości w Irlandii. Brzegi jeziora usiane są malowniczymi wioskami i spokojnymi przystaniami. Lough Derg to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, relaksu i ucieczki od zgiełku codzienności. 

Dawniej był to ważny szlak handlowy z położonego na południu Limerick do Dublina.

Shannon jest bezsprzecznie rajem dla wędkarzy. W jeziorach Lough Ree, Lough Derg i Lough Allen żyje mnóstwo gatunków ryb, m.in. szczupak, okoń i leszcz, podczas gdy Upper Lough Erne jest znane z licznej populacji pstrąga.

Aby łowić legalnie w Irlandii, konieczne jest wykupienie zezwolenia wędkarskiego.

Okres od marca do maja to idealna pora na złowienie dużej ryby. Wiosną karpie licznie migrują z Lough Derg w górę rzeki w kierunku miasteczka Portumna. Tam też odbywają się coroczne zawody wędkarskie. Najbardziej znane Waterways Ireland Portumna Festival i Curley’s Festivals odbywają się w kwietniu i we wrześniu.

Drogi wodne rzeki Shannon cieszą się także olbrzymią popularnością wśród zapalonych golfistów. Malownicze wzgórza Irlandii kryją liczne pola golfowe, czekające na odkrycie.

Coś dla siebie znajdą tu również entuzjaści obserwowania dzikiej przyrody. Obfitość ryb przyciąga liczne gatunki ptaków. Rozlewiska pomiędzy Athlone a Lough Ree zwane Shannon Callows są domem dla licznych kolonii takich gatunków jak czajka, brodziec krwawodzioby, kulik, biegus czy szlamik. Uważny obserwator może również wypatrzeć wydrę lub norki.

Tereny wokół rzeki oferują również liczne możliwości aktywnego spędzenia czasu. W Parku Leśnym Portumna wytyczono liczne szlaki piesze i rowerowe, o różnym poziomie trudności.

Brzegi Shannon i Erne usiane są również zabytkami, a każda okoliczna miejscowość posiada atrakcje o znaczeniu historycznym, jak celtyckie ruiny i wiekowe puby. Na uwagę zasługują m.in. Brian Boru Heritage Centre, Carrigglas Manor i Holy Island, zespół klasztorny z VI w. na Lough Derg. Wyspa jest niezamieszkana, ale poza zabytkami, takimi jak ruiny kościołów, okrągła wieża, wysokie krzyże i święta studnia, znajduje się tu nadal używany cmentarz. 

Wakacje na barce dają możliwość odkrywania dziewiczej przyrody i bogatej kultury Irlandii oraz doświadczenia znanej gościnności jej mieszkańców. To tutaj znajdują się jedne z najstarszych w Europie miejsca nieskażone cywilizacją.

Zapisz się do naszego newslettera